Pravidelné setkávání novopečených maminek vedoucích k podpoře sebedůvěry a harmonického vztahu s miminkem. Sdružování maminek, které řeší podobné problémy a otázky, jako řeší každá jiná maminka. Podpůrná skupina se zaměřuje na období 1. roku života miminka, kdy je nejenom miminko, ale také jeho maminka nejvíce zranitelná. Odehrává se v jejím životě spousta změn. Období těhotenství, porodu a šestinedělí je velmi náročné a žena v něm často bojuje s nedostatkem spánku. Její rytmus se výrazně změnil a panují mimo jiné obavy, aby něco v péči o miminko nezanedbala. Každá žena chce být tou nejlepší matkou pro své dítě. To s sebou ale nese vysoké nároky na sebe samu a frustraci z chyb.
Nově se v projektu budeme zaměřovat také na období batolecí, kdy si rodiče často kladou spoustu dalších otázek, zejména těch, které se týkají zdraví dítěte.
Cílem mateřského kruhu je podpořit sebevědomí maminky a docílit sebejistoty v péči o dítě. Otevřením témat a diskuzí získá žena pocit, že v tom není sama. Vzájemná emocionální podpora vede k získávání nových přátel ve skupině. Maminky si sdělují své zkušenosti a předávají rady. Hledají lepší způsoby zvládání vypjatých situací při výchově a podporují se, pokud některá z nich má pocit selhání.
K jednotlivým setkáním:
Čtvrtek 23. 2. 2023 (9:00 – 11:00 hodin)
1. Máme doma miminko – jaké to je, když se narodí malý uzlíček? Malé miminko je spojeno se spoustou pozitivních emocí. Zároveň ale může mít problémy, které nás vyčerpávají (např. plynatost, novorozenecká žloutenka apod.). Miminko často pláče a chce neustálou přítomnost maminky. Maminky nespí, často nosí a kojí nebo krmí kojeneckou výživou a mnohdy jsou už na pokraji svých sil. Podělit se s ostatními maminkami o své zkušenosti vede ke zjištění, že v tom nejsme samy.
2. Šestinedělí – často je obdobím bolesti jak fyzické, tak psychické. Maminka se mnohdy bojí o svých pocitech mluvit a potlačuje je v sobě. Hormonální bouře má za následek výkyvy nálad, plačtivost a psychické problémy. To vše spolu s případnou poporodní depresí jsou v naší společnosti stále ještě tabu a příliš se o tom nemluví. Období šestinedělí je také důležité z hlediska fyzické očisty těla matky a bývá doprovázeno různými problémy v této oblasti. Zároveň je šestinedělí podstatné pro sladění se s miminkem a navázání kontaktu. Neopomíjejme ovšem také tatínky – i ti zastávají v období šestinedělí významnou roli. To vše můžeme sdílet spolu ve skupince.
Čtvrtek 9. 3. 2023 (9:00 – 11:00 hodin)
1. Přirozený porod vs. císařovny – někdy se naše představy porodu nevydaří a miminko musí ven akutní nebo plánovanou sekcí. Co cítí maminky při přirozeném porodu a jak se cítí maminky při vaginálním porodu a po císařském řezu? Co když nešlo vše ta, jak jsme chtěly a nyní prožíváme výčitky a pocity viny? Co když ihned nenaskočila očekávaná láska k miminku? Jak se vrátit po porodu do formy a kdy začít? Jak pečovat o jizvy? Pojďme otevřít tato a další témata.
2. Kojení vs. nekojení – ne vždy je možné kojit a maminky se pak zbytečně trápí pocitem selhání. Kojení lze zachránit – pokud víme, jak na to. Zkušenosti a sdílení bolesti ve skupině mohou pomoci maminkám, které z jakýchkoli důvodů kojit nemohly, ale také pomoci těm, které o kojení stále usilují. Součástí tématu bude také prospěšnost kojení pro matku a dítě, délka kojení a kojení v různém věku dítěte.
Čtvrtek 6. 4. 2023 (9:00 – 11:00 hodin)
1. Kontaktní rodičovství – směr výchovy, který si zakládá na blízkém kontaktu s dítětem. Spaní v postýlkách vs. spaní ve společné posteli s rodiči, nošení dětí vs. výhradní používání kočárku, přiznání emocí a pláče vs. potlačování emocí, fyzické tresty vs. domlouvání apod. Někteří rodiče trvají na přísné výchově dítěte, jiní volí benevolentní směr. Co je správně? Kde jsou hranice a jak si nastavit mantinely u svého dítěte? Ve skupině sdílíme, jaké máme zkušenosti z vlastní rodiny či z okolí.
2. Psychohygiena v mateřství – syndrom vyhoření hrozí i maminkám na rodičovské dovolené. Cílem psychohygieny je předcházet podráždění, vyčerpání, stresu z toho, že něco nezvládneme. Jak být dobrou maminkou, když chybí energie a třeba i pomoc rodinných příslušníků? Jak spát, když to hlava plná myšlenek ani při největší únavě nedovolí? Pojďme společně probrat, co pomáhá ostatním ženám k relaxaci, odpočinku a psychické pohodě. A co je dobré zavést do každodenní „rutiny“ podle odborníků?
Čtvrtek 4. 5. 2023 (9:00 – 11:00 hodin)
1. Očkování vs. neočkování – společnost se mnohdy v tomto tématu rozděluje na dva tábory. Ať už máte na očkování (nebo neočkování) dítěte jakýkoliv názor, určitě se o něj přijďte podělit. Tady se na dva tábory rozdělovat nebudeme. Cílem je diskutovat, probrat klady i zápory očkování a možnosti, které už možná někteří rodiče u svých dětí zvolili a jiní v nich třeba tápou a potřebují poradit, aby se mohli dostatečně informovaně rozhodnout.
2. První pomoc – nebudeme se bavit o záchraně života, ale o strastech, které mohou potkat opravdu velkou škálu dětí a je třeba si s nimi poradit. V diskusi probereme, jak pomoci dětem, které z porodnice domů přicházejí s pahýlkem pupíku, když trpí na novorozenecké akné. Poradíme, jak na první zoubek, drobné úrazy nebo třeba masáže zbavující plynatosti. Jak zabránit dušení jídlem. Maminkovské rady vítány!
Čtvrtek 8. 6. 2023 (9:00 – 11:00 hodin)
1. Příkrmy a dětská strava – maminky v této oblasti často tápou, dostává se jim protichůdných informací od pediatra, z médií a sociálních sítí. Jaké jsou doporučení WHO? Od kterého měsíce začít s prvními příkrmy? Každé dítě je jiné, takže realita je mnohdy odlišná od toho, co si představujeme. Některé dítě jí hodně, některé málo a maminky se tím často stresují a sledují váhu miminka. Sdílení těchto zkušeností může maminky uklidnit, že v tom nejsou samy. Součástí tématu bude nejen první pevná strava dětí.
2. Lékařské ošetření a práva rodičů – první návštěvy pediatra, očkování, návštěva nemocnice a pohotovosti. Na co se připravit? Budeme sdílet zkušenosti s ostatními ve skupince. Dozvíte se, jaká jsou práva rodičů při ošetření a hospitalizaci jejich dítěte. Některá vás možná mile překvapí.
Přihlašovat se můžete přes tlačítka níže.
Bližší informace a dotazy: vzdelavanirakosnicek@seznam.cz, 777 367 647
Vstupné: 50 Kč / dospělý, dítě do 1 roku (s platícím rodičem) zdarma
V zážitkové herně vám rádi připravíme kávu, čaj a jiné nápoje