Gemini
Společnými silami měníme několikanásobnou starost v několikanásobnou radost!
Společné setkávání rodičů s dvojčaty a vícerčaty.
TERMÍNY PRO ROK 2019
14.2., 14.3., 11.4., 16.5., 13.6. OD 16.00 HOD. na zážitkové tělocvičně!!
Společnými silami měníme několikanásobnou starost v několikanásobnou radost!
Společné setkávání rodičů s dvojčaty a vícerčaty.
TERMÍNY PRO ROK 2019
14.2., 14.3., 11.4., 16.5., 13.6. OD 16.00 HOD. na zážitkové tělocvičně!!
Srdečně vás zveme na svépomocnou skupinu pro pěstounské rodiny.
Pravidelné setkávání novopečených maminek vedoucích k podpoře sebedůvěry a harmonického vztahu s miminkem. Sdružování maminek, které řeší podobné problémy a otázky, jako řeší každá jiná maminka.
Podpůrná skupina je zaměřena na období 1. roku života miminka, kdy je nejenom miminko, ale také maminka nejvíce zranitelná.
Odehrává se v jejím životě spousta změn. Období těhotenství, porodu a šestinedělí je pro maminku velmi náročné a maminka často bojuje s nedostatkem spánku. Její rytmus se výrazně změnil, často jsou maminky nejisté a bojí se, aby něco v péči o miminko nezanedbaly. Ve svém okolí se mnohdy setkávají s nepochopením, nemají si s kým popovídat a jsou v nedobrovolné izolaci.
Každá maminka chce být tou nejlepší pro své miminko. To s sebou ale nese vysoké nároky na sebe samu a frustraci z chyb.
Cílem mateřského kruhu je podpořit sebevědomí maminky a docílit sebejistoty v péči o dítě. Otevřením témat a diskuzí získá maminka pocit, že v tom není sama. Vzájemná emocionální podpora vede k získávání nových přátel ve skupině. Ve skupině si maminky sdělují své zkušenosti a předávají rady. Hledají lepší způsoby zvládání vypjatých situací při výchově a podporují se, pokud některá z nich má pocit selhání. Tím maminka získává důvěru v samu sebe.
V případě vážnějších problémů odkazujeme na odborníky.
Témata mateřského kruhu:
1. šestinedělí – často je obdobím bolesti jak fyzické, tak psychické. Maminka se mnohdy bojí o svých pocitech mluvit a potlačuje je v sobě. Hormonální bouře má za následek výkyvy nálad, plačtivost a psychické problémy. To vše spolu s laktační psychózou jsou v naší společnosti stále ještě tabu a příliš se o tom nemluví. Období šestinedělí je také důležité z hlediska fyzické očisty těla matky a bývá doprovázeno různými problémy v této oblasti. Zároveň je šestinedělí podstatné pro sladění se s miminkem a navázání kontaktu. Neopomíjejme ovšem také tatínky – i ti mají v období šestinedělí významnou roli. To vše můžeme sdílet spolu ve skupince.
2. máme doma malé miminko – jaké to je, když se narodí malý uzlíček. Malé miminko je spojeno se spoustou pozitivních emocí, zároveň ale může mít problémy, které nás vyčerpávají, jako např. plynatost, novorozenecká žloutenka apod. Miminko často pláče a chce neustálou přítomnost maminky. Maminky nespí, často nosí a kojí a mnohdy jsou už na pokraji
svých sil. Podělit se s ostatními maminkami o své zkušenosti vede ke zjištění, že v tom nejsme samy.
3. přirozený porod x císařovny – někdy se naše představy porodu nevydaří a miminko musí ven akutní nebo plánovanou sekcí. Co cítí maminky při přirozeném porodu a jak se cítí maminky po císařském řezu? Ženy mají po císařském řezu často pocit viny a nedokážou se napojit na miminko, déle jim trvá rozjet laktaci a zažívají bolest jako po klasické operaci. Kdy se mohou maminky vrátit zpět do formy, jaká je péče o jizvy a další témata.
4. kojení x když kojení nejde – kolem kojení se stále vyskytuje spousta mýtů. Ne vždy je možné kojit a maminky se pak zbytečně trápí pocitem selhání. Kojení lze zachránit, pokud víme, jak na to. Zkušenosti a sdílení bolesti ve skupině mohou pomoci maminkám, které z jakýchkoli důvodů kojit nemohly, ale také pomoci těm, které o kojení stále bojují. Dalším tématem je také délka kojení a jeho prospěšnost v pozdějším věku dítěte.
5. kontaktní rodičovství – směr výchovy, který si zakládá na blízkém kontaktu s dítětem. Spaní v postýlkách x spaní ve společné posteli s rodiči, nošení dětí x používání výhradně kočárku, přiznání emocí a pláče x potlačování emocí, fyzické tresty x domlouvání apod. Někteří rodiče trvají na přísné výchově dítěte, jiní volí benevolentní směr. Co je správně, kde jsou hranice a jak si nastavit mantinely u svého dítěte? Ve skupině sdílíme, jaké máme zkušenosti z vlastní rodiny či z okolí.
6. nošení dětí – nosit nebo nenosit? Můžeme nošením dítě rozmazlit? Jaké nošení je vhodné a v čem? Nosit v nosítku nebo v šátku? Jak nosítko správně nastavit a jak uvázat správně šátek? Maminky se naučí správně vázat šátek a vybrat vhodné nosítko i šátek.
7. plenky – klasické versus látkové – je lepší používat klasické nebo látkové pleny? Co je ekologičtější a co je vhodnější na dětskou pokožku? Jaké jsou typy látkových plen, kolik stojí a kde je sehnat. A jaké máme zkušenosti s klasickými plenami. Nahlédneme také pod pokličku bezplenkové metody. O tom všem budeme diskutovat a sdílet své zkušenosti.
8. návštěva lékaře a práva rodičů – první návštěvy pediatra, očkování, návštěva nemocnice a pohotovosti. Na co se připravit, jaké mají maminky ve skupince zkušenosti a jaká jsou práva rodičů při ošetření a hospitalizaci jejich dítěte.
9. první příkrmy – kdy začít, s čím začít, co to je BLW metoda. Maminky v této oblasti často tápou, dostává se jim protichůdných informací od pediatra, z médií a sociálních sítí. Jaké jsou doporučení WHO? Od kterého měsíce začít? Každé dítě je jiné, takže realita je mnohdy odlišná od toho, co si představujeme. Některé dítě jí hodně, některé málo a maminky se tím často stresují a sledují váhu miminka. Sdílení těchto zkušeností může maminky uklidnit, že v tom nejsou samy.
10. první pomoc a péče o tělo – první zoubek, drobné úrazy, masáže na plynatost, péče o pahýlek pupíku, novorozenecké akné apod. To je jen pár témat, které trápí maminky v prvním roce života dítěte a často si o nich nemají s kým popovídat.
Mateřský kruh probíhá 2 x za rok po dobu pravidelných šesti hodinových setkání.
Rezervace:
Mgr. Michaela Čapková
t.: 775 854 836
Provoz mateřského kruhu je hrazen z projektu Centrum podpory rodiny podpořeného z MPSV, Ústeckého kraje a Statutárního města Děčín!
Srdečně vás zveme na svépomocnou skupinu pro pěstounské rodiny.
Provoz je hrazen z projektu Centrum podpory rodiny podpořeného z MPSV, Ústeckého kraje a Statutárního města Děčín!
Rákosníček Děčín,z.s.
Provaznická 1168/16, 40502, Děčín 1
+420 606 779 477
info@mcrakosnicek.cz